środa, 30 kwietnia 2014

Ucz się języków obcych, czyli kilka przyjemnych sposobów

Zazwyczaj na moim blogu pojawiają się notki z serii "coś dla ciała". Postanowiłam trochę urozmaić tematykę i postawić też na wpisy o rozwoju osobistym. Sama często szukam tego typu postów, znajduję w nich mnóstwo ciekawych rad, pomysłów i motywacji. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami moimi sposobami na przyjemną naukę języków. Skupiłam się tu głównie na języku angielskim, bo to jego najczęściej się uczymy. Mimo to, część moich sposób ma swoje odpowiedniki w innych językach. Mam nadzieję, że przynajmniej jedna z 5 moich propozycji przypadnie Wam do gustu i pozwoli Wam urozmaicić naukę.

Profesor Henry

Profesor Henry jest programem skupionym głównie na słówkach. Wszystkie posegregowane są według odpowiednich kategorii (czas, media, nauka, żywność itd). Możemy wybrać ile słówek w danym dniu chcemy się uczyć, a następnie przechodzimy do 6 ćwiczeń (rozpoznawanie ze słuchu, rozumienie tekstu, rozumienie ze słuchu, wybór tłumaczenia, dyktando i wpisywanie tłumaczenia). Oprócz tego, program na podstawie naszej wiedzy, wyznacza powtórki na kolejne dni. Dostępne są również dodatkowe ćwiczenia, gry językowe, fiszki, możliwość dodawania swoich słówek i kontrolowanie postępu w nauce.

Duolingo

Na tą stronkę natknęłam się stosunkowo niedawno, ale od razu przypadła mi do gustu. Wystarczy zarejestrować się na stronie (klik) i bezpłatnie uczyć się języków. Po polsku dostępna jest tylko nauka angielskiego. Innych języków można natomiast się uczyć po angielsku (co jest równie ciekawe!). Lekcje pogrupowane są również według kategorii. W każdej z nich mamy dostępne 3 życia, a po ich utracie, lekcja zaczyna się od początku. Dodatkowo podczas nich zbieramy punkty. Ciekawą i motywującą opcją jest też możliwość rywalizacji z innymi (jeżeli korzystacie z Duolingo to zostawcie swój nick- chętnie z Wami porywalizuję!). W czasie nauki zbiera się także lingoty, które później można wydawać w sklepie. Liczone są też kolejne dni nauki z rzędu, co również motywuje do regularnej nauki.

Ororo.tv

Na tej stronie (klik) możemy bezpłatnie obejrzeć dziennie jeden odcinek wybranego serialu (Lost, Skins, Friends, Dexter, The Borgias, The Walking Dead, Sex And The City i wiele innych) w języku angielskim. Nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że do każdego filmiku możemy włączyć również angielskie napisy, które na pewno ułatwią naukę z słuchu, a także zmieniać szybkość odtwarzanego filmiku. 

Podcasty

Słuchanie podcastów świetnie sprawdza się w samochodzie, w autobusie, czy w poczekalni u lekarza. Zamiast tracić czas, można założyć słuchawki na uszy i włączyć sobie ciekawą audycję po angielsku. Pozwalają one na "osłuchanie się" z językiem, a w rezultacie łatwiejsze rozumienie słuchanego tekstu. Ja najczęściej korzystam korzystam ze strony spotlightenglish (klik), gdzie dostępne są nagrania do ściągnięcia, a także transkrypcja .

Angielskie audiobooki

Ostatnia propozycja również skupia się na rozumieniu tekstu słuchanego. Audiobooki w języku angielskim to dobry pomysł na spędzenie podróży, czy czasu wolnego w domu. Najlepiej słuchać na początek książek łatwych, takich których treść już znamy. Ułatwi to zrozumienie tekstu i nie doprowadzi do frustracji już po pierwszych 5 minutach. Wiele audiobooków dostępnych jest na youtubie.


Jak widzicie, nie są to typowe metody polegające na bezmyślnym wkuwaniu regułek i słówek. Mam nadzieję, że chociaż jedna z wymienionych przeze mnie propozycji przypadła Wam do gustu. Dzięki nim, nauka nie musi być nudnym, przykrym obowiązkiem, kojarzącym się tylko i wyłącznie ze ślęczeniem nad książkami. Podzielcie się jeżeli Wy też macie jakieś ciekawe sposoby w zanadrzu, chętnie poczytam, może wykorzystam :).

Znaleźliście tutaj coś dla siebie?
Jakiego języka się uczycie?


8 komentarzy:

 1. Cały czas staram się szlifować angielski, a teraz celem jest turecki; wczoraj zarejestrowałam się na duolingo :) Zobaczymy, jak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja postanowiłam ostatnio obejrzeć jeszcze raz serial, który oglądałam, tym razem jednak z angielskimi napisami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Często z chłopakiem oglądamy filmy angielskie lub japońskie Anime z angielskimi napisami, bardzo dobra metoda nauki. Ćwiczenia ze słuchu mnie irytują, bo nie wiem czasami co zostało powiedziane :<
  Za to chętnie bym poczytała książki po angielsku na Kindlu. Mam strasznie dużo e-booków w tym języku, a lwia część dotyczy Doctora Who i fitoterapii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super post! A masz moze jakaś stronę gdzie można obejrzeć film z angielskimi albo polskimi napisami ? Wiele filmów mi umyka, bo nie lubię oglądać z lektorem, a sam film po angielsku czasami jednak sprawia mi trudności :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stronek z angielskimi filmami i z angielskimi napisami nie znam. Ale z polskimi napisami jest w internecie sporo, chociażby na ekino :).

   Usuń
 5. Pamiętam, że miałam program Profesor Henry tylko do niemieckiego (on chyba nazywał się Klaus, ale nie pamiętam, wiem, że to był odpowiednik tego do angielskiego i tak samo wyglądał ) Uczyłam się z nim do matury z niemieckiego i jest świetny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Popieram, że świetny post !
  Maturkę mam już za sobą, ale warto uczyć się i poszerzać wiedzę dla siebie ! ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli już tu jesteś zostaw po sobie komentarz- czytanie ich sprawia mi wiele radości :).
Nie zostawiaj natomiast spamu, reklam swojego bloga, czy pytań typu "obserwujemy?". Zazwyczaj sama z siebie przeglądam blogi moich czytelników i dodaję do obserwowanych, jeżeli przypadną mi do gustu :)